Mi az epoxigyanta, és hol használható?

Az epoxigyanta egy rendkívül erős kötési tulajdonságokkal rendelkező, por és folyadék formájában is megvásárolható kötőanyag, amely nemcsak ipari célokra alkalmas, hanem háztartási és kreatív célokra is használható. 

Gyanta és térhálósító anyag megfelelő arányú keveréke, amely rendkívüli módon ellenáll a hőmérséklet változásainak, a fizikai behatásoknak, valamint a kémiai anyagoknak. Száradásához hosszú idő, akár 8-10 óra is szükséges, de minél magasabb a külső hőmérséklet, annál gyorsabban szárad. Szilárdulása után egyszerűen csiszolható, fúrható, illetve más módon megmunkálható. Milyen típusai léteznek, mikor melyiket válasszuk?

 

Az epoxi tulajdonságai

Az epoxi az egyik legkeményebb tömítőanyag és ragasztó, amelyet különböző célokra használnak, és funkcionalitásának egyik fő oka a vízzel szembeni ellenálló képessége. A vízálló epoxi termékeknek többféle felhasználási területe van. Használható a fa megmunkálása során, fapanelekhez, padlóburkolatokhoz és munkalapokhoz, készülhet belőle például garázspadló, dekorbevonat lakóingatlanokba, különféle dekorációs tárgyak, asztalok, ékszerek. 

Az epoxigyanta az egyik legjobb vízálló anyag, amely különféle repedések tömítésére, valamint betonacél ragasztására alkalmas. A Mapei Epojet kétkomponensű, szuperfolyós epoxigyanta alkalmas injektálással történő szerkezeti megerősítésre és ragasztásra, valamint megrepedt tartószerkezetek monolit helyreállítására, cementkötésű esztrichek repedéseinek tömítésére.

Száradás után az epoxi erős és tartós gátat képez a vízzel szemben, hogy megakadályozza a nedvesség felületen történő átszivárgását, így véd a rothadástól vagy a korróziótól. Nem teljesen vízálló, azonban a felület megfelelő előkészítésével és a professzionális alkalmazási technikák alkalmazásával azonban azzá tehető.

 

Hogyan dolgozzunk az epoxigyantával?

Az építkezésekhez és a felújításokhoz nemcsak komoly szakértelemre, hanem számos különleges anyagra is szükség lehet. Az építéskémiai termékek meghatározóak lehetnek a végeredmény minőségét és megjelenését illetően. Ide tartozik az epoxigyanta is, amelynek számos típusa létezik, ezek a kötési és a felhasználhatósági idő, a kötési tulajdonság, a viszkozitás, az UV-, a vegyszer-, a karc- és a kopásállóság tekintetében különbözhetnek.

Ahhoz, hogy az epoxigyanta vízzáró legyen, a termék felhordása előtt gondoskodni kell a felület megfelelő előkészítéséről, ami magában foglalja a felület alapos tisztítását, zsírtalanítását a tapadás érdekében. Ugyanilyen fontos a megfelelő kikeményedési idő, ugyanis szilárdulás előtt az epoxi nagyon érzékeny a nedvességre. Ezért a kikeményedési folyamat során száraz körülményeket és minimális páratartalmat kell biztosítani a vízállóság érdekében.

 

Miért használjunk epoxigyantát?

Az epoxigyanta: 

  • védelmet nyújt a vízkárok ellen. Vízszigetelésre is használható, hogy meghosszabbítsuk a felület élettartamát.
  • fokozott tartósságot biztosít. A megszilárdult epoxi kemény, rugalmas bevonatot képez, amely ellenáll a nagy forgalomnak, a zord időjárási körülményeknek és más környezeti tényezőknek.
  • tapadást biztosít a különböző aljzatokhoz, beleértve a betont és a fémet is. Ez az erős kötés megbízható tömítést hoz létre, megakadályozva a víz beszivárgását a repedéseken, illesztéseken vagy porózus felületeken keresztül.
  • költséghatékony, ugyanis tartóssága és vízállósága révén csökkenti a karbantartási és javítási költségeket.
  • testre szabható. Más anyagokkal keverhető, hogy extra csúszás-, vegyszer- és UV-állóságot biztosítson.

Minőségi építőanyagokért látogasson el webshopunkba!