A fűnyírásnak rendszeresnek kell lennie a kertben. Ez az ápolási eljárás elengedhetetlen ahhoz, hogy gyepünk dús és szép legyen. Ha szisztematikusan végezzük a fűnyírást, sűrű és igazi zöld füvet kapunk eredményül. Fontos, hogy ezzel is biztosítsuk a fű egyenletes növését.
Ha a fűszálakat túl rövidre vágjuk, gyorsan kiszáradnak. Ha pedig elhanyagoljuk a rendszeres fűnyírást, lelassítjuk a gyep növekedését. Éppen ezért fontos az évszaknak megfelelően módosítani a fűnyírógép késeinek pozícióját. Érdemes tudni, hogy ősszel a fű kevésbé gyorsan nő, mint a tavaszi és a nyári szezonban.
A fűnyíráshoz szükséges eszközök

Ma már optimális esetben fűnyírógéppel tudjuk a legjobban megoldani ezt a feladatot. A Fiskars kézi hengerkéses fűnyírógépek kiválóan alkalmasak a fűnyíráshoz. Úgy működésben, mint minőségben megfelelő paraméterekkel rendelkeznek. Ezekhez a gépekhez szükség van a Fiskars fűgyűjtőre is.
De nemcsak kézi fűnyírógépekkel tudjuk ezt a munkát elvégezni. Az elektromos fűnyírógépek is jó szolgálatot tesznek ezen a téren. Attól függ, hogy kinek melyikre van szüksége. Mekkora a gyep területe és persze mennyidőt akar fűnyírással eltölteni.
Persze sor kerülhet arra is, hogy előkerül a fűnyíró olló és a gereblye is, hiszen a fűnyírás egy nagyon összetett feladat. Érdemes jól és szakszerűen végezni, hogy az eredmény szép gyep legyen. Olyan dús és zöld amilyenre vágyunk.
A fűnyírás során nem árt, ha a biztonságunkra is odafigyelünk. Vagyis miközben nyírjuk a füvet veszélyes gépeket is használunk. Ezért fontos, hogy megfelelő munkavédelmi kesztyűt viseljünk. A védőfelszerelés része még a zárt, munkavédelmi cipő is. A munkavédelmi ruházat pedig szintén nem elhanyagolandó ezen eljárás közben. Ezekre érdemes beruházni saját biztonságunk érdekében.
Első fűnyírás a vetés után

Igen fontos, hogy a fiatal gyepet a fű 8-12 cm-es magassága esetén kell nyírni először. A fűnyíró kései is beállításra szorulnak ilyenkor. Úgy kell ezeket beállítani, hogy a levágott gyep 5-6 cm legyen. Ezt a nyírást kell megismételni kb. 8-10 naponta.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy az árnyékban lévő fű lassabban nő. A napos helyre vetett pedig gyorsabban. Ezért, ha a gyepet fák alatt hoztuk létre, ritkábban kell nyírni. Sőt ezeket 2-3 cm-rel rövidebbre is lehet vágni éppen ezért.
Első alkalommal lehetőleg reggel nyírjunk füvet. Amikor már meleg van, de még nem tűz forrón a nap. Csak száraz füvet szabad és érdemes levágni. Ha nedves füvön végezzük a fűnyírást, érzékenyebbek a fűszálak a betegségekre. Sőt a mikroorganizmusok káros hatásaira is.
Mikor vágjuk még a füvet?

Ahogyan már volt is róla szó, az első nyírás után 8-10 nappal jöhet a második vágás! Itt már alkalmazhatunk gyomírtó szert a fiatal gyepnél. Ezzel elkerülhetjük, hogy elgyomosodjon a frissen kinőtt pázsitunk. Permetezni azonban csak az ötödik fűnyírás után szabad. Kétszikű gyomok elleni készítmény használható erre a célra.
Az utolsó fűnyírás októberben esedékes. Utolsó alkalommal kétszer kell a füvet nyírni. Ilyenkor érdemes a pengét 2 cm-rel magasabbra állítani a szokásosnál. Így szavatoljuk a szárak megfelelő kondícióját. Valamint ezzel az elfagyásukat is meg tudjuk akadályozni.
Fűnyírás tél után
Ha vége a télnek, kezdődhet újra a fűnyírás. Ez azonban csak akkortól aktuális, amikor az éjszakai hőmérséklet már nem esik fagypont alá. Ilyenkor az ajánlott vágási magasság 4-8 cm. Nem szabad a füvet túl alacsonyra nyírni. Az esetlegesen még előforduló fagyok miatt.
Tehát az első fűnyírás tél után, ne legyen nagyon alacsony. Ilyenkor van a fűszálak regenerálódása. A fűnyíró pengéjét úgy állítsuk be, hogy max. 2 cm-rel rövidüljenek meg a friss hajtások. Ezt a kíméletes vágást legalább kétszer ismételjük meg. Mielőtt a normál fűnyírást elkezdjük. A fűnyírógépet mindenképpen nézzük át, ellenőrizzük az első téli utáni vágás előtt. Ha a kések tompák, tönkre teszik ugyanis a fűszálakat.
Milyen magasra nyírjuk a füvet?

Ezt a kérdést biztosan sokan felteszik, mielőtt el kezdenek füvet nyírni. A legoptimálisabb magasság a fű szárának egyharmadáig való visszavágása. Ez az a magasság, ami megóvja a fűszálakat a kiszáradástól. Ugyanis, ha túl rövidek, könnyen kiszáradnak.
Ha azt szeretnénk, hogy gyepünk lassabban nőljön, 10 cm magasra kell vágni a fűszálakat és ritkábban kell nyírni. Mivel tavasszal és nyáron a vágás rendszeres a fűnyíró késeket 5 cm magasságra lehet állítani. Aztán majd ősszel kell csak újra feljebb emelni.
Ugyanis ősszel lelassul a növények növekedési folyamata. Ezért érdemes a vágópengét 1-2 cm-re megemelni. A lenyírt füvet soha ne hagyjuk a pázsiton. Ha a fűnyíró nem gyűjti össze, mi magunk tegyük ezt meg és helyezzük a komposztálóba.
Hogyan vágjuk le a pázsit oldalait?

Ha szeretnénk időben kifejezni a fűnyírás mozzanatait, a szélének a levágása a leghosszadalmasabb. Tehát elmondhatjuk, hogy a gyep szélének a lenyírása veszi igénybe a legtöbb időt. Ugyanis ez egy nagy odafigyelést igénylő feladat. Ez fogja meghatározni a gyep végső kinézetét.
Itt biztosan szükség lesz fűnyíró olló használatára is. Főleg kisebb területű pázsit esetén. Lehet kerti ollót használni, de szélvágót vagy akkumulátoros ollót is alkalmazhatunk. A Fiskars termékek közül biztosan találunk megfelelőt.
Ezekkel az eszközökkel a nehezen hozzáférhető helyeken is lehet dolgozni. Mire is gondolunk konkrétan? Arra, hogy a virágágyásoknál, járdaszegélyeknél is lenyírhatjuk a füvet. Sőt a cserjék környékén is meg tudjuk oldani ezt a feladatot a megfelelő szerszámmal.
Érdemes több komponensű trágyát használni. Ezzel fenn lehet tartani a gyep ideális állapotát. Természetesen a komposzt és az állati eredetű trágya is jó erre a célra. Ezek mennyiségével nagyon óvatosan kell bánni, nehogy kiégessük a gyepet. A gyep erősebbé és ellenállóbbá válik a trágyázásnak köszönhetően. Sőt az időjárás viszontagságait is könnyebben elviseli és a növekedése is beindul a pázsitnak ezáltal.
A pázsit helyes ápolása
Nem mindegy, hogy milyen gyepet szeretnénk a kertünkben létrehozni. Hagyományos angol gyepre vágyunk? Vagy inkább egy strapabíróbb játszórétet akarunk? Ami tele van gyermekláncfűvel és százszorszéppel?
Ez a két legkedveltebb gyeptípus ugyanis kinézetében különbözik egymástól. De a gyepápolás és fűnyírás tekintetében igencsak hasonlóak a szabályok, amik vonatkoznak rájuk. Vagyis a fentebb felsorolt hasznos tippeket érdemes mindkettőnél követni.
Fűnyírás előtt ne lépjünk a gyepre!

Azonban van még egy igen fontos előírás, amit érdemes betartani fűnyírás esetén. Nevezetesen, hogy mielőtt levágjuk a füvet, ne lépjünk rá. Vagyis ne tapossuk le. Ugyanis azonnal nem, csak sokára egyenesednek ki majd a fűszálak.
Éppen ebből kifolyólag, ha letaposott füvet nyírunk, eltérő lehet a vállmagasság. Ezért a fűre lépni csak nyírás után szabad, illetve érdemes. Persze csak akkor, ha egyenletes, dús, szép pázsitot akarunk magunknak létrehozni a kertünkben.
Maradt még kérdésed?
Kérj árajánlatot még ma!
Keresd ügyfélszolgálatunkat telefonon: +36 30 892 3055 vagy írj nekünk!
Több információra van szükséged? Vedd fel velünk a kapcsolatot vagy kövess minket a Facebook oldalunkon.
Rendelés után akár egy munkanapos szállítással, készséggel állunk rendelkezésedre!