Mik az előtető építésének szabályai hazánkban?
Az előtető többféle felhasználásra kínál lehetőséget. Használható fedett parkoló helyként, napellenző helyett, kerti eszközök vagy fa tárolására. Az előtető építésének szabályai hazánkban azonban pontosan meghatározzák, hogy milyen méretű, anyagú területet fedhetünk be engedéllyel vagy anélkül.
Az előtető építésének megkezdése előtt számos részletre oda kell figyelni, legyen szó a szabályok betartásáról, a megfelelő anyagok kiválasztásáról vagy a szerkezeti tervezésről. Annak érdekében, hogy az előtető funkcionális, esztétikus és biztonságos legyen, érdemes szakembert megbízni, aki a tervezésben és kivitelezésben is segíthet. De nézzük milyen funkciókra alkalmas az előtető, illetve milyen módon válasszuk ki az anyagokat.
Mire való az előtető?
Az előtető olyan építmény, mely nemcsak funkcionalitást, hanem esztétikát is hozzátesz az épülethez. Legyen szó akár lakóházról, nyaralóról vagy közösségi térről, az előtető használata számos előnnyel jár. Függően attól, hogy hol helyezkedik el az előtető, más és más funkciót láthat el. A bejárat felett elhelyezett fedés védelmet nyújt az időjárás viszontagságai ellen, például esőben vagy hóesésben praktikus megoldás.
Nagyobb kiterjedésű előtető, mely például a terasz felett kerül kialakításra, megnövelheti a ház energiahatékonyságát, hiszen árnyékot biztosítva csökkentheti a napsütés közvetlen hatását a falakon és a nagyobb üvegfelületeknél. Az előtető építési szabályai, melyeket a helyi önkormányzatok hozhatnak, kitérhetnek arra is, hogy milyen legyen a fedés anyaga, színe. A kínálatunkban megtalálható szinte valamennyi, a tetőfedéshez eszköz és építőanyag, így egy helyen beszerezhető minden.
Az előtető építésének szabályai hazánkban
Magyarországon az előtető építésének szabályai jól behatárolt keretek között szabják meg, milyen módon kerülhet ilyen jellegű fedés az épületekre. 2021. január 1-től hatályos jogszabály szerint már kizárólag azokra az előtetőkre nem szükséges engedélyt kérni, melyek a homlokzathoz rögzítve épülnek.
Az önálló tetőszerkezet, mely elkülönül az épülettől azonban már mindenképpen engedélyköteles, melyhez tervdokumentáció készítése szükséges, ami tartalmazza az előtető, védőtető méreteit, formáját, anyagait és szerkezeti megoldásait. Egyes önkormányzatok előírhatnak további szabályokat, mint például bizonyos anyagok használatának tiltását. A kínálatunkban található azbesztmentes szürke hullámpala általában jól illeszkedik a környezethez, így az ezzel fedett előtetők esztétikus megjelenést garantálnak.
Anyaghasználat fontossága
Az előtető elkészítéséhez többféle anyag kerülhet felhasználásra. Leggyakrabban a faanyagot választják a tartószerkezet létrehozásához, hiszen kültéren ez az anyag jó választás. Rendkívüli tartósságot biztosíthatnak a fémből vagy horganyzott acélból készült vázak. A fedés készülhet OSB lapokból, melyekre bitumenes zsindely kerülhet, vagy éppen üveg, esetleg műanyag polikarbonát lapok. Az átlátszó vagy nagyobb fényáteresztő képességű anyagok még inkább hozzátehetnek a hely atmoszférájához. Különösen akkor alkalmazzák ezeket, ha terasz vagy erkély fölé kerül az előtető.
A tetőfedő anyagok, valamint a váz kialakításához használt anyagok minősége igen fontos, hiszen hosszú távra tervezzük a védőtető használatát. Az időjárás viszontagságait bírnia kell a felületeknek, a szél, csapadék és hőmérséklet-ingadozás mind károsíthatják.
Amennyiben az előtető építési szabályainak témájában kérdéseid merülnek fel, kollégáink várják a megkeresést elérhetőségeinken.