Mire használható a polisztirol táblás szigetelőanyag?
A táblás szigetelőanyag többféle lehet, de általánosságban elmondható ezekről, hogy nagyobb méretűek, amelyeket az épületek hő-, hang-, vagy nedvesség elleni szigetelésére alkalmaznak. A különböző funkciók eltérő anyaghasználatot igényelnek, így találunk a kínálatban kőzetgyapot, polisztirol, PIR vagy XPS típusokat is, melyekre jellemző a könnyű vághatóság és alakíthatóság.
Cikkünkben elsősorban a polisztirolból készült táblás szigetelőanyag tulajdonságait, felhasználási lehetőségeit vizsgáljuk meg, kitérve előnyeire és esetleges hátrányaira is.
A polisztirol táblás szigetelőanyag típusai
A számos táblás szigetelőanyag közül a polisztirol igen népszerű, köszönhetően a könnyű súlyának. Az épületek hőszigetelésére használt elem két fő típusát különböztetjük meg: az EPS és az XPS modelleket. Az expandált polisztirol apró gömbökből álló, légzárványos anyag, ami ugyan kiváló hőszigetelő, de a nedvességre érzékenyebb. Elsősorban homlokzatok és belső falak szigetelésére használják.
Az XPS változat sűrűbb, zárt cellás szerkezetű, vízállóbb és magasabb nyomószilárdságú anyag, mint az EPS. Ideális padló vagy pince szigetelésének kialakítására vagy a magasabb igénybevételű, nedves helyek fedésére. Mivel a polisztirol gyúlékony, ezért beépítéskor és a használat során ügyelni kell a tűzvédelmi előírásokra. A könnyű vághatóság és alakíthatóság miatt gyorsan telepíthető, ami kedvezővé teszi mind lakossági, mind ipari felhasználásban. A kínálatunkban többféle méretű polisztirol táblás szigetelőanyag kapható, így mindenki megtalálja az igényének megfelelő modellt.
A minőségi anyaghasználat előnyei
Mint minden építőanyag esetében a tartósság elengedhetetlen, így a polisztirol táblás szigetelőanyag választásakor mindenképpen a minőség az egyik legfontosabb kritérium. A Carboland EPS CH80 fokozott hőszigetelő képességű lemez kifejezetten a homlokzati szigetelésre alkalmas. Kiválóan hozzájárul az épület energiahatékonyságának javításához. A magas színvonalú hőmegtartást a 0,030 W/m-K hővezetési tényezője garantálja, így csökkenti a fűtési költségeket, miközben lehetővé teszi a szigetelés vékonyabb rétegekben történő alkalmazását, ami helytakarékos megoldást is kínál.
Mivel az anyag gyártása során figyelmet fordítanak a környezetvédelmi szempontokra is, így a passzívházakhoz leginkább megfelelő hőszigetelési formának tartják a szakemberek. A kávaképzések során a nyílászárók körüli szigetelést az ilyen típusú, vékonyabb polisztirol táblás szigetelőanyag alkalmazásával is meg lehet oldani, így biztosítható a pontos illeszkedés és a hőhídmentes kialakítás. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy a befordulások mentén is esztétikus és hatékony szigetelés jöjjön létre anélkül, hogy túlságosan megvastagodna a falnyílás.
Óvatos munkavégzés
A táblás szigetelőanyag beépítése során a polisztirolt gondosan és precízen kell kezelni. Mivel könnyű vághatóság jellemzi az elemeket, így egyszerűen alakíthatóak az adott felület méretéhez. A szerelés során ügyelni kell arra, hogy a táblák szorosan illeszkedjenek egymáshoz, így elkerülhető a hőhidak keletkezése. A polisztirolt érdemes védeni mechanikai sérülésektől és erős napfénytől, mert az UV-sugárzás hosszú távon károsíthatja az anyagot.
A megfelelő ragasztó és erősítő háló használata elengedhetetlen, törekedjünk a minőségi elemek kiválasztására. A táblák szélei simák maradnak, ha elég éles szerszámot használunk, megkönnyítve ezzel a folytatólagos illeszkedést.
A táblás szigetelőanyag témájában felmerülő kérdéseket, szakértő kollégáink elérhetőségeinken megválaszolják.